LP2989AILD-3.6/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2989AILD-3.6/NOPB
LP2989AILD-3.6/NOPB
Part Number
LP2989AILD-3.6/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.6V 500MA 8WSON
Data sheet
LP2989AILD-3.6/NOPB.pdf
Delivery Services
LP2989AILD-3.6/NOPB
Comments
    LP2989AILD-3.6/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 500mA
    Current - Supply (Max)9 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-WSON (4x4)
    Current - Quiescent (Iq)175 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V