LP2989IMX-2.5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2989IMX-2.5
LP2989IMX-2.5
Part Number
LP2989IMX-2.5
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Data sheet
LP2989IMX-2.5.pdf
Delivery Services
LP2989IMX-2.5
Comments
    LP2989IMX-2.5 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 500mA
    Current - Supply (Max)9 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)175 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V