LP2989IMX-3.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2989IMX-3.3/NOPB
LP2989IMX-3.3/NOPB
Part Number
LP2989IMX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
Data sheet
LP2989IMX-3.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LP2989IMX-3.3/NOPB
Comments
    LP2989IMX-3.3/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 500mA
    Current - Supply (Max)9 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)175 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V