LP38513T-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP38513T-1.8/NOPB
LP38513T-1.8/NOPB
Part Number
LP38513T-1.8/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO220-5
Data sheet
LP38513T-1.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP38513T-1.8/NOPB
Comments
    LP38513T-1.8/NOPB Specifications
    PackageBulk,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR73dB ~ 70dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.43V @ 3A
    Current - Supply (Max)20 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V