LP3876ES-3.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3876ES-3.3/NOPB
LP3876ES-3.3/NOPB
Part Number
LP3876ES-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-5
Data sheet
LP3876ES-3.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3876ES-3.3/NOPB
Comments
    LP3876ES-3.3/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 3A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V