LP3882ES-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3882ES-1.8/NOPB
LP3882ES-1.8/NOPB
Part Number
LP3882ES-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A DDPAK
Data sheet
LP3882ES-1.8/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP3882ES-1.8/NOPB
Comments
    LP3882ES-1.8/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.27V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)8 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)30 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V