LP3882ET-1.2/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3882ET-1.2/NOPB
LP3882ET-1.2/NOPB
Part Number
LP3882ET-1.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A TO220-5
Data sheet
LP3882ET-1.2/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3882ET-1.2/NOPB
Comments
    LP3882ET-1.2/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.32V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)8 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)30 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V