LP38858S-1.2/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP38858S-1.2/NOPB
LP38858S-1.2/NOPB
Part Number
LP38858S-1.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A DDPAK
Data sheet
LP38858S-1.2/NOPB.pdf
Delivery Services
LP38858S-1.2/NOPB
Comments
    LP38858S-1.2/NOPB Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesSoft Start
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.18V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)8.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V