LP3891ESX-1.2/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3891ESX-1.2/NOPB
LP3891ESX-1.2/NOPB
Part Number
LP3891ESX-1.2/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.2V 800MA DDPAK
Data sheet
LP3891ESX-1.2/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP3891ESX-1.2/NOPB
Comments
    LP3891ESX-1.2/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 800mA
    Current - Supply (Max)8 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)30 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V