LP3961EMP-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3961EMP-1.8/NOPB
LP3961EMP-1.8/NOPB
Part Number
LP3961EMP-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 1.8V 800MA SOT223-5
Data sheet
LP3961EMP-1.8/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP3961EMP-1.8/NOPB
Comments
    LP3961EMP-1.8/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 800mA
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V