LP3961ESX-1.8
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3961ESX-1.8
LP3961ESX-1.8
Part Number
LP3961ESX-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DDPAK
Data sheet
LP3961ESX-1.8.pdf
Delivery Services
LP3961ESX-1.8
Comments
    LP3961ESX-1.8 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 800mA
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V