LP3962EMPX-2.5/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3962EMPX-2.5/NOPB
LP3962EMPX-2.5/NOPB
Part Number
LP3962EMPX-2.5/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A SOT223
Data sheet
LP3962EMPX-2.5/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3962EMPX-2.5/NOPB
Comments
    LP3962EMPX-2.5/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V