LP3962ET-1.8
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3962ET-1.8
LP3962ET-1.8
Part Number
LP3962ET-1.8
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-5
Data sheet
LP3962ET-1.8.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP3962ET-1.8
Comments
    LP3962ET-1.8 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V