LP3963ESX-1.8
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3963ESX-1.8
LP3963ESX-1.8
Part Number
LP3963ESX-1.8
Description
IC REG LIN 1.8V 3A DDPAK/TO263-5
Data sheet
LP3963ESX-1.8.pdf
Delivery Services
LP3963ESX-1.8
Comments
    LP3963ESX-1.8 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 3A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V