LP3964EMP-3.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3964EMP-3.3/NOPB
LP3964EMP-3.3/NOPB
Part Number
LP3964EMP-3.3/NOPB
Description
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-5
Data sheet
LP3964EMP-3.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3964EMP-3.3/NOPB
Comments
    LP3964EMP-3.3/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 800mA
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V