LP3965EMPX-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3965EMPX-1.8/NOPB
LP3965EMPX-1.8/NOPB
Part Number
LP3965EMPX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223-5
Data sheet
LP3965EMPX-1.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3965EMPX-1.8/NOPB
Comments
    LP3965EMPX-1.8/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V