LP3966ESX-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3966ESX-1.8/NOPB
LP3966ESX-1.8/NOPB
Part Number
LP3966ESX-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LIN 1.8V 3A DDPAK/TO263-5
Data sheet
LP3966ESX-1.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3966ESX-1.8/NOPB
Comments
    LP3966ESX-1.8/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 3A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V