LP3966ET-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3966ET-1.8/NOPB
LP3966ET-1.8/NOPB
Part Number
LP3966ET-1.8/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO220-5
Data sheet
LP3966ET-1.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3966ET-1.8/NOPB
Comments
    LP3966ET-1.8/NOPB Specifications
    PackageTube
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 3A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V