LP3981ILD-2.83/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3981ILD-2.83/NOPB
LP3981ILD-2.83/NOPB
Part Number
LP3981ILD-2.83/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.83V 300MA 6WSON
Data sheet
LP3981ILD-2.83/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3981ILD-2.83/NOPB
Comments
    LP3981ILD-2.83/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 300mA
    Current - Supply (Max)210 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (3x4)
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.83V