LP3982IMM-2.82/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3982IMM-2.82/NOPB
LP3982IMM-2.82/NOPB
Part Number
LP3982IMM-2.82/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.82V 300MA 8VSSOP
Data sheet
LP3982IMM-2.82/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3982IMM-2.82/NOPB
Comments
    LP3982IMM-2.82/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.22V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-VSSOP
    Current - Quiescent (Iq)270 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.82V