LP3984IBP-1.5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3984IBP-1.5
LP3984IBP-1.5
Part Number
LP3984IBP-1.5
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 4DSBGA
Data sheet
LP3984IBP-1.5.pdf
Delivery Services
LP3984IBP-1.5
Comments
    LP3984IBP-1.5 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-UFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.12V @ 150mA
    Current - Supply (Max)150 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DSBGA
    Current - Quiescent (Iq)125 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V