LP3985IBPX-285/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3985IBPX-285/NOPB
LP3985IBPX-285/NOPB
Part Number
LP3985IBPX-285/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 5DSBGA
Data sheet
LP3985IBPX-285/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3985IBPX-285/NOPB
Comments
    LP3985IBPX-285/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.1V @ 150mA
    Current - Supply (Max)250 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DSBGA (1.41x1.08)
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V