LP3986TL-285285/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3986TL-285285/NOPB
LP3986TL-285285/NOPB
Part Number
LP3986TL-285285/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
Data sheet
LP3986TL-285285/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3986TL-285285/NOPB
Comments
    LP3986TL-285285/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.1V @ 150mA
    Current - Supply (Max)320 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-DSBGA (1.56x1.56)
    Current - Quiescent (Iq)130 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V