LP3988IMFX-2.85/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3988IMFX-2.85/NOPB
LP3988IMFX-2.85/NOPB
Part Number
LP3988IMFX-2.85/NOPB
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Data sheet
LP3988IMFX-2.85/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3988IMFX-2.85/NOPB
Comments
    LP3988IMFX-2.85/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.15V @ 150mA
    Current - Supply (Max)200 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V