LP3990SD-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3990SD-1.8/NOPB
LP3990SD-1.8/NOPB
Part Number
LP3990SD-1.8/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6WSON
Data sheet
LP3990SD-1.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3990SD-1.8/NOPB
Comments
    LP3990SD-1.8/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 150mA
    Current - Supply (Max)120 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V