LP3990TLX-2.5/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3990TLX-2.5/NOPB
LP3990TLX-2.5/NOPB
Part Number
LP3990TLX-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 4DSBGA
Data sheet
LP3990TLX-2.5/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3990TLX-2.5/NOPB
Comments
    LP3990TLX-2.5/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-WFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 150mA
    Current - Supply (Max)120 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DSBGA (1x1)
    Current - Quiescent (Iq)80 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V