LP3992IMF-1.5/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3992IMF-1.5/NOPB
LP3992IMF-1.5/NOPB
Part Number
LP3992IMF-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 30MA SOT23-5
Data sheet
LP3992IMF-1.5/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3992IMF-1.5/NOPB
Comments
    LP3992IMF-1.5/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR40dB ~ 30dB (1kHz ~ 20kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output30mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.2V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V