LP3995ITL-2.85/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3995ITL-2.85/NOPB
LP3995ITL-2.85/NOPB
Part Number
LP3995ITL-2.85/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 5DSBGA
Data sheet
LP3995ITL-2.85/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3995ITL-2.85/NOPB
Comments
    LP3995ITL-2.85/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-WFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.1V @ 150mA
    Current - Supply (Max)200 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DSBGA (1.5x1.2)
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V