LP5900TLX-2.7/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP5900TLX-2.7/NOPB
LP5900TLX-2.7/NOPB
Part Number
LP5900TLX-2.7/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 4DSBGA
Data sheet
LP5900TLX-2.7/NOPB.pdf
Delivery Services
LP5900TLX-2.7/NOPB
Comments
    LP5900TLX-2.7/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-WFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.15V @ 150mA
    Current - Supply (Max)230 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DSBGA (1x1)
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V