LP5907SNX-2.2/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP5907SNX-2.2/NOPB
LP5907SNX-2.2/NOPB
Part Number
LP5907SNX-2.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.2V 250MA 4X2SON
Data sheet
LP5907SNX-2.2/NOPB.pdf
Delivery Services
LP5907SNX-2.2/NOPB
Comments
    LP5907SNX-2.2/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 250mA
    Current - Supply (Max)425 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-X2SON (1x1)
    Current - Quiescent (Iq)25 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.2V