LP5907YKGR-2.825
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP5907YKGR-2.825
LP5907YKGR-2.825
Part Number
LP5907YKGR-2.825
Description
IC REG LIN 2.825V 250MA 4DSBGA
Data sheet
LP5907YKGR-2.825.pdf
Delivery Services
LP5907YKGR-2.825
Comments
    LP5907YKGR-2.825 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 250mA
    Current - Supply (Max)425 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DSBGA (0.65x0.65)
    Current - Quiescent (Iq)25 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.825V