LP5910-1.1BYKAT
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP5910-1.1BYKAT
LP5910-1.1BYKAT
Part Number
LP5910-1.1BYKAT
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.1V 300MA 4DSBGA
Data sheet
LP5910-1.1BYKAT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP5910-1.1BYKAT
Comments
    LP5910-1.1BYKAT Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 25dB (100Hz ~ 2MHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)3.3V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)350 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DSBGA
    Current - Quiescent (Iq)25 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.1V