LP5912-2.5DRVR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP5912-2.5DRVR
LP5912-2.5DRVR
Part Number
LP5912-2.5DRVR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6WSON
Data sheet
LP5912-2.5DRVR.pdf
Delivery Services
LP5912-2.5DRVR
Comments
    LP5912-2.5DRVR Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 40db (100Hz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable, Power Good, Soft Start
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 500mA
    Current - Supply (Max)600 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)55 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V