LP5951MGX-1.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP5951MGX-1.3/NOPB
LP5951MGX-1.3/NOPB
Part Number
LP5951MGX-1.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.3V 150MA SC70-5
Data sheet
LP5951MGX-1.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LP5951MGX-1.3/NOPB
Comments
    LP5951MGX-1.3/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 150mA
    Current - Supply (Max)70 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-70-5
    Current - Quiescent (Iq)55 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.3V