LP5952LC-1.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP5952LC-1.3/NOPB
LP5952LC-1.3/NOPB
Part Number
LP5952LC-1.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.3V 350MA 6USON
Data sheet
LP5952LC-1.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LP5952LC-1.3/NOPB
Comments
    LP5952LC-1.3/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UFDFN
    Control FeaturesEnable
    Current - Output350mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)4.5V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 350mA
    Current - Supply (Max)100 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-USON (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)28 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.3V