LP5990TM-2.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP5990TM-2.8/NOPB
LP5990TM-2.8/NOPB
Part Number
LP5990TM-2.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 4DSBGA
Data sheet
LP5990TM-2.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP5990TM-2.8/NOPB
Comments
    LP5990TM-2.8/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-WFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DSBGA
    Current - Quiescent (Iq)75 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V