LP8340CDTX-2.5/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP8340CDTX-2.5/NOPB
LP8340CDTX-2.5/NOPB
Part Number
LP8340CDTX-2.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO252-3
Data sheet
LP8340CDTX-2.5/NOPB.pdf
Delivery Services
LP8340CDTX-2.5/NOPB
Comments
    LP8340CDTX-2.5/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 1A
    Current - Supply (Max)170 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V