LP8340CLDX-1.8/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP8340CLDX-1.8/NOPB
LP8340CLDX-1.8/NOPB
Part Number
LP8340CLDX-1.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 6WSON
Data sheet
LP8340CLDX-1.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP8340CLDX-1.8/NOPB
Comments
    LP8340CLDX-1.8/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WDFN Exposed Pad
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 800mA
    Current - Supply (Max)170 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (2.92x3.29)
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V