LP8345CDTX-3.3/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP8345CDTX-3.3/NOPB
LP8345CDTX-3.3/NOPB
Part Number
LP8345CDTX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-3
Data sheet
LP8345CDTX-3.3/NOPB.pdf
Delivery Services
LP8345CDTX-3.3/NOPB
Comments
    LP8345CDTX-3.3/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V