LP8345CLD-2.5/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP8345CLD-2.5/NOPB
LP8345CLD-2.5/NOPB
Part Number
LP8345CLD-2.5/NOPB
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 6WSON
Data sheet
LP8345CLD-2.5/NOPB.pdf
Delivery Services
LP8345CLD-2.5/NOPB
Comments
    LP8345CLD-2.5/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WDFN Exposed Pad
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.65V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (2.92x3.29)
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V