LP8358MFX-1.2/NOPB
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP8358MFX-1.2/NOPB
LP8358MFX-1.2/NOPB
Part Number
LP8358MFX-1.2/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT23-5
Data sheet
LP8358MFX-1.2/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP8358MFX-1.2/NOPB
Comments
    LP8358MFX-1.2/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable, Power Good
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)225 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)180 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V