LT1529IT-3.3#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT1529IT-3.3#PBF
LT1529IT-3.3#PBF
Part Number
LT1529IT-3.3#PBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-5
Data sheet
LT1529IT-3.3#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LT1529IT-3.3#PBF
Comments
    LT1529IT-3.3#PBF Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-45°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)0.95V @ 3A
    Current - Supply (Max)160 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V