LT1763IS8-2.5#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT1763IS8-2.5#PBF
LT1763IS8-2.5#PBF
Part Number
LT1763IS8-2.5#PBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8SOIC
Data sheet
LT1763IS8-2.5#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LT1763IS8-2.5#PBF
Comments
    LT1763IS8-2.5#PBF Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SO
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V