LT1764ET-1.8#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT1764ET-1.8#PBF
LT1764ET-1.8#PBF
Part Number
LT1764ET-1.8#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO220-5
Data sheet
LT1764ET-1.8#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LT1764ET-1.8#PBF
Comments
    LT1764ET-1.8#PBF Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR63dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-220-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.66V @ 3A
    Current - Supply (Max)200 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-220-5
    Current - Quiescent (Iq)1.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V