LT1963AEQ-2.5#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT1963AEQ-2.5#PBF
LT1963AEQ-2.5#PBF
Part Number
LT1963AEQ-2.5#PBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A 5DDPAK
Data sheet
LT1963AEQ-2.5#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LT1963AEQ-2.5#PBF
Comments
    LT1963AEQ-2.5#PBF Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR63dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)120 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DDPAK
    Current - Quiescent (Iq)1.5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V