LT1965EQ-1.8#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT1965EQ-1.8#PBF
LT1965EQ-1.8#PBF
Part Number
LT1965EQ-1.8#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.1A 5DDPAK
Data sheet
LT1965EQ-1.8#PBF.pdf
Delivery Services
LT1965EQ-1.8#PBF
Comments
    LT1965EQ-1.8#PBF Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.49V @ 1.1A
    Current - Supply (Max)40 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DDPAK
    Current - Quiescent (Iq)1.1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V