LT1965IDD-2.5#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT1965IDD-2.5#PBF
LT1965IDD-2.5#PBF
Part Number
LT1965IDD-2.5#PBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.1A 8DFN
Data sheet
LT1965IDD-2.5#PBF.pdf
Delivery Services
LT1965IDD-2.5#PBF
Comments
    LT1965IDD-2.5#PBF Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.49V @ 1.1A
    Current - Supply (Max)40 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-DFN (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)1.1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V