LT3009EDC-1.8#TRMPBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT3009EDC-1.8#TRMPBF
LT3009EDC-1.8#TRMPBF
Part Number
LT3009EDC-1.8#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.8V 20MA 6DFN
Data sheet
LT3009EDC-1.8#TRMPBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LT3009EDC-1.8#TRMPBF
Comments
    LT3009EDC-1.8#TRMPBF Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR66dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output20mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 20mA
    Current - Supply (Max)1 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (2x2)
    Current - Quiescent (Iq)6 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V