LT3009EDC-3.3#TRMPBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT3009EDC-3.3#TRMPBF
LT3009EDC-3.3#TRMPBF
Part Number
LT3009EDC-3.3#TRMPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 20MA 6DFN
Data sheet
LT3009EDC-3.3#TRMPBF.pdf
Delivery Services
LT3009EDC-3.3#TRMPBF
Comments
    LT3009EDC-3.3#TRMPBF Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR61dB (120Hz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output20mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 20mA
    Current - Supply (Max)1 mA
    Current - Quiescent (Iq)6 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V