LT3020EDD-1.5#PBF
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
LT3020EDD-1.5#PBF
LT3020EDD-1.5#PBF
Part Number
LT3020EDD-1.5#PBF
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.5V 100MA 8DFN
Data sheet
LT3020EDD-1.5#PBF.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LT3020EDD-1.5#PBF
Comments
    LT3020EDD-1.5#PBF Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR58dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.285V @ 100mA
    Current - Supply (Max)3.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-DFN (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)250 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V